Slovensko

Silická Ladnica

Dojem z priepasti - jaskyne, keď ju navštívite napríklad za sparného letného dňa, je skutočne impozantný. V prítulnom lese Silickej planiny zrazu objavíte temné a strmé skaliská, akoby ich na seba nakládli obry, z útrob zeme vás ovanie ľadový dych priepasti, hlbokej takmer sto metrov. Tam dole, pod masívnymi kamennými klenbami trvá už tisícročia ríša večného ľadu, z ktorej sa jeden z jej závojov vytrvalo drží klenby nad hlbokým studeným lievikom. V zime je samozrejme väčší a krajší. V tunajšom velebnom tichu sa aj šepot mnohokrát vyslovený nesie v dunivej ozvene. Keď k tomu zaškrieka desivý krkavec čierny , tento vzácny a šokujúco tajuplný príslušník vtáčej ríše odborne nazývaný Carvus corax, mráz z podzemia sa uchytí aj na chrbte a mení sa na zimomriavky.
 

Z prepadliska stúpa k vysokej klenbe trvalý zvláštny opar, ktorý sa potom, v dotyku s horúcim vzduchom mení na mokrú hmlu, ktorá vám okamžite, akoby slzami, zarosí tvár. Plač je však namieste. Podľa archeológov tu sídlil v dobe halštatskej (700 až 500 rokov pred naším letopočtom) tajomný ľud Kyjatickej kultúry a ľadnica bola jeho významným kultovým miestom. Tu sa odohrávali hrôzostrašné mystéria, podľa niektorých archeológov poznačené krvavými orgiami, pri ktorých bežne umieral človek. Svedčia o tom nálezy masiek z ľudských lebiek. Zmysel tohto krutého kultu nám však zostal utajený, aj keď sa možno domnievať, že všetko to zabíjanie nevinných sa konalo predovšetkým na uzmierenie zlých démonov a božstiev.
 

Nad otvorom v skalách stále krúžia dravci. Orol krikľavý, myšiak hôrny, občas i vzácnejší sokol rároh a ich škreky akoby vyzývali temné božstvo na súboj. Jaskyniari však strachu nepodliehajú, už pred polstoročím sa spustili až na dno priepasti pod ktorou objavili jaskyňu – sídlo pračloveka. Vznikla koróznou činnosťou Čierneho potoka a presakovaním dažďových vôd do vápenca, ktorý je základným prírodným stavebným materiálom celej Silickej planiny. Jej zaľadnenie sa datuje do doby laténskej, zhruba 4000 rokov pred našim letopočtom. Speleológov to však nezaskočilo. Cez dvadsaťmetrovú šachtu sa preplazili do mohutného podzemného dómu, dlhého 80 metrov a širokého od 25 do 40 metrov, s výškou stropu od 2 do 10 metrov. Dnes sa tam však nedostane už žiadny dobrodruh, pretože vchod do jaskyne je zamurovaný. Ochranári k tomuto kroku pristúpili v snahe uchrániť podzemnú ríšu ľadu pred vandalmi, devastáciou i riskujúcimi amatérmi. Chýr o tomto pozoruhodnom mieste zasiahol v 19. storočí aj hlavného štátneho kancelára vtedajšieho Uhorska grófa Adama Revitzkeho. Ako pripomienka tejto prominentnej návštevy zostala na skale pamätná tabuľka svedčiaca o tom, že politické elity sa aj v monarchii tešili primeranej úcte.
 

Celková známa dĺžka jaskyne, ktorá ostáva zapečatená pre budúce tisícročia je 1065 metrov, s hĺbkou cez 110 metrov ide o najnižšie položenú ľadovú jaskyňu na svete, o čom sa však už dnešný návštevník tohto úžasného miesta na vlastné oči nepresvedčí. V roku 1995 bola, spoločne s 11 ďalšími jaskyňami národného parku Slovenský kras zapísaná do zoznamu Svetového prírodného a kultúrneho dedičstva, do spoločnosti unikátov ako je Čínsky múr, či egyptské pyramídy.
 

Silická ľadnica má jednu veľkú turistickú výhodu. Môžete ju navštíviť v každú ročnú dobu, kedykoľvek za bieleho dňa a po zostupe, až k večnému ľadovému závesu možno meditovať nad tým, čo sa tu všetko kedysi dialo a ako to asi vyzerá tam v hĺbkach neprístupného podzemia. Prístup k Ľadnici je pohodlný. Z parkoviska vzdialeného asi dva kilometre od obce Silica k nej vedie pohodlný, označený turistický chodník. Po návrate z ríše ľadu stojí za návštevu kostol vybudovaný v polovici 16. storočia na najvyššom mieste obce Silica medzi múrmi bývalej bratríckej pevnosti. Kto sa zdrží, môže prenocovať v rodinných domoch Maja a Váradyová (ceny cca 10 Eur/noc.) a na druhý deň pokračovať v prehliadke prírodných pozoruhodností národného parku Slovenský kras.
Informácie: www.silica.sk

Fotografie:
Mgr. Tibor Ičo;

Betliar
Betliarsky park patril do roku 1945 významnej ...
Dlhá Ves
Dlhá Ves sa nachádza v slepej Dlhovskej dolin...
Galéria Andrassy
Secesná budova v Krásnohorskom Podhradí bol...
Hájska dolina
Menej známou krasovou oblasťou, oddelenou od ...
Husitský kostol v Lúčke
O tom, že husiti na východnom Slovensku žili...
Koceľovce
Koceľovce sa nachádzajú v gemerskej časti S...
Krásna Hôrka
Národná kultúrna pamiatka. Na pôvodne star...
Mauzóleum
Impozantné, nádherné, turistami celého svet...
Ochtiná
Obec Ochtiná leží na hornom toku rieky Ští...
Plešivec
V stredoveku bol Plešivec významným centrom...
Rožňava
Významným administratívnym, ekonomickým, ku...
Silická Ladnica
Dojem z priepasti - jaskyne, keď ju navštív...
Sokolia skala
Navštíviť prírodnú rezerváciu Sokolia ska...
Szadvar
Naučný chodník Szádvár - (Szogliget), dlž...
Štítnik
V romantickej časti horného Gemera, v jednom ...
Turniansky hrad
Na výraznom hradnom vrchu (terén s rozlohou ...
Zádiel
Tento krasový kaňon v dĺžke troch kilometr...

Maďarsko

Aggtelek
Obec je známa vďaka jaskyni Baradla. Zo 51 me...
Bódvaszilas
Rímsko katolícky kostol dediny bol postavený...
Gömörszőlős
Jediná obec v Maďarsku, ktorá si vo svojom n...
Jósvafő
Pamiatkovo hodnotná časť obce - stará dedin...
Kelemér
Jediný obnovený sedliacky dom v regióne, kto...
Mártonyi
Paulínsky kostol a kláštor v časti Három...
Perkupa
Rekonštruovaná sušiareň na ovocie, ktorú v...
Szalonna
Rotunda reformovaného kostola z doby Árpádov...
Szendrő
Reformovaný kostol S prekrásnou panorámou na...
Színpetri
V obnovenom objekte starého vodného mlyna bol...
Szögliget
V Múzeu ľudových tradícii uja Pištu/ Pista...
Tornakápolna
Reformovaný kostol obce má cenný interiér...
Tornaszentandrás
Rímsko katolícky kostol na kopci pochádza z ...

Foto dňa

Panoráma dňa:

Zádiel

Vyhľadávanie

 

Najčítanejšie články